Monday, July 26, 2010

Suve hilised õitsejad

Täna sai päeval Tiina Marega msn-is lilledest lobisetud ja tema jutu peale tegin ka oma aias revisjoni, ehk siis vaatasin üle, mis lilled praegu õitsevad.
Suurtest ja kõrgetest lilledest on praegu õisi täis veitši kobarpea, see teine mul alles tänavu istutatud ja veel ei õitse. Kõik kõrged flkosid on praegu õisi täis, tädil Rakveres oli "Laura" imeilus, pean talt ehk järgmisel kevadel omale ka tükikese küsima, ikkagi Laura nimeline, Triinu nimelist elulõnga mul saada õnnestunud ei ole, Kivistikud seda ei paljunda. Astilbed on praegu ilusad, kuigi mul nad kõik nii ühel ajal, ainult see madal valge on juba lõpetanud õitsemise. Hostadel on õied, kuid mul hostad veel nii viletsates kasvukohtades, et seda õiteilu nautida veel ei ole. Rakveres laiutas aias ruuge päevaliilia oma õisi, terve aed seda varsti täis. Kollane on ammu lõpetanud, kuid Griša juures pojengi taga ja ema juures liivaaugus õiseb mingi kummaline justnagu sordi päevaliilia, kas tõesti jäi miskit alles mu vanadest sordi päevaliiliatest???? Õied on ilusad tumedad. Kuid pilt jäi tegemata, sest ema kogemata rohis selle ainukese õievarre üles. Juba on alustanud minu sügisesed lillekimbu lemmikud - kollane karikakar ja hall nelk. Nad ühed parajad umbrohud on, kuid lillekimpudes asendamatud. Kõige uhkem pillerkaar käib muidugi liiliapeenras, pean need erinevad sordid ära märgistama, siis saab neid grupeerida.
Õitsevad veel mõrsjalilled, mõõklehine vaak, tokkroosid,loitev nelk, nn talinelgid, lähis-ida kirburohi, fraseri kuningakepp, tähtputk, üks vähe kõrgem emajuur, mille liiginime ei tea, õnnehein, varjus õitseb veel karpaadi kellukas ja inglise kellukas, lahti on ka esimesed astrid: siberi ja alpi?, teist korda üritab õitseda armeenia mailane, üksikud õied on ka õevasel murtudsüdamel.

Friday, June 18, 2010

Pakun püsikuid

Pakkuda oleks järgmisi püsikuid:
Mägijumikas Centaurea montana:Suured lõikeõied sobivad hästi kimpudesse. Vars püstine, lehed piklikud. Õitseaja pikendamiseks eemaldatakse õitsemise lõpetanud õisikud. Eelistab kuiva avatud päikesepaistelist kasvukohta, talub kerget poolvarju. Kiviktaimlasse, ääristaimeks ja rühmana. Noorendada kord 3-4 aasta jooksul puhma jagamise teel.Taime kõrgus 50-60 cm.

Fraseri kuningakepp Oenothera fraseri - Kõrgus 35 cm. Õied kollased. Õitseb juunist kuni poole augustini. Väga vastupidav ja vähenõudlik püsik.Vajab päikest.

Kirjulehine kopsurohi Pulmonaria saccharata "Alba" - kõrgus 40cm, lehed kirjud, õitseb valgete õitega mais. Poolvarjus niiskes mullas. Sobib kimpudesse.

Kaukaasia kitsekakar Doronicum caucasicum - ääretult vähenõudlik, kuid eelistab päikest või poovarju. Suvaline muld, kuid mitte liiga kuiv. Õiseb mai lõpp, juuni kollaste õitega, sobib hästi lõikelilleks, õienupud puhkevad ka pärast varte pügamist ja õied on pikaealised. Taime kõrgus 50 cm. Kardab tigusid.

Thursday, June 10, 2010

Lillevahetus nii nagu mulle meeldib:)

Googlest leidis minu lillenimekirja üles Tiia Mari (loodetavasti kirjutasin nime õigesti), oleme suhelnud meilitsi juba sügisest, kuid nüüd jõudsime lõpuks üksteisele külla. Olin päris põnevil, sest teadsin, et tal väga liigirikas aed, kuid seda kõike ainult 600-l ruudul. Minul on lillepeenarde tegemisel limiidiks minu enda jõudlus ja viljaka mulla olemasolu, Ma ei kujuta hästi ette, et peaks oma kogu majanduse ainult 600 ruudu peale ära mahutama ja ise ka veel seal elama!!! Temaga on meil pikem taimevahetus ees, temal on vahva kollektsioon aias, kusjuures meil kattuvaid taimi päris vähe! Seega on meil vahetada päris palju asju, kuid osad veel endil nii tillud, et jagamisest veel mõelda ei saa - tuleb lihtsalt meelde jätta, et teisel see aias olemas, et osta pole vaja, kui oodata viitsid. Ja sellist vahvat olukorda pole mul veel varem olnud, et keegi lillevahetajatest helistab mulle järgmine päev ja ütleb, et ta ikka kohe hirmsasti tahab seda lille, mida ma talle pakkusin, kuid tol hetkel ta seda ei võtnud. Rändasin talle Sakku külla anomaalse pojengi taimeke kaasas:)Minule said siis kaasa: hosta Ginko Craig, imeilus pisike, valge triip leheservas, keskmine kuldvits - solidago compacta, üks sügisene sinine aster, mi tuleb tänavu kindlaks teha, kas mul on sama, tanguudi kuldkepp, ripsmeline metsvits Fire Cracker, hiina astilbe `Pumila, õunmünt, iminõges Deacon Silver, kobarpea - kas Othello või desdemona, igatahes ilusad punased lehed, püramiidkivirik, üks kirju kõrreline, mille nime pean talt üle täpsustama, lõhnav kannike, siis üks vaidlusalune taim: temal kirjas kui tšiili mõõl, kuid minul mõõl juba õitsemist lõpetamas, temal pole veel alustanudki? Samas puntras kasvas ka üks marana lehtedega taim, sain mõlemad maha. Minu aeda saabus ka esimene viljatu kurereha `Karmina`, oma seemnest incarvillea seemikud, beebitaimed: roosa täidisõieline pööriskipslill, roomav kipslill, laikellukas, jaapani ohakas.

Kuid aias edenevad asjad tasapisi - sai täna jällle suure tükki maad juurde trimmerdatud - jõuaks ometi tänavu kogu maa kasvõi korra trimmeriga üle käia, et järgmine aasta oleks asi juba kultuursem - praegu tuleb trimmerdades vana kulu alt välja ja maa ei jää peale trimmerdamist ilus. Aga isegi nii kirjuna on plats juba hea vaadata. Vaatamata Triinu sünnipäeva tähistamisele, sai täna kõvasti aiatöid tehtud ja uus peenar täispäikesesse tehtud. Kerge lõunapoolne nõlvak veel ka ja hunnik päikest armastavaid lilli sai sinna kolitud. Aga ma vajan aia rajamisel vist varsti professionaalset abi, sest mul oleks vaja nii palju lilli ümber kolida, kuid ma ei jõua sugugi nii palju maad ette valmistada. Mul oleks vaja kasvõi neile kuiva, päikeselist kohta vajavatele lilledele kordades suuremat kiviktaimlat. Ja keset seda tohutut trimmerdamist ja rassimist ma ei kuulnud isegi telefoni, kui Kairit mulle ootamatult iirise järgi tuli, tõi mulle minu palavalt oodatud kerapriimulad, küüslaugumaitselise murulaugu ja kotist turritas veel ka üks piparmünt. Maitsetaimedeni ma täna veel ei jõudnud, nende istutamine jääb homsesse.

Monday, June 7, 2010

Juuni algus aias

Eelmise aasta erinevatest lillevahetusest rändas mu aeda palju ilusaid lilli, enam vähem peaks teadma, mille ja kuhu istutasin, kuid siiski pean tõdema, et üllatusi tuleb ikka. Kõige viimasena rajatud iirisepeenras, kuhu sügisel sai istutatud lisaks iiristele ka teistest peenardest päikest tahtvad kivikataimla taimede nn beebitaimed - mul on nüüd ilus rida erinevaid padjandflokse (liigid ja sordid erinevad - nüüdseks neid erinevaid madalaid kokku juba üle 10). Flokside vahel üks armeenia mailane, mis nüüdseks oma õitsemise juba lõpetas, kuid täisõies oli päris ilus. Huvitav, kas seda peaks pärast õitsemist natuke tagasi ka lõikama?? Ema surkas ühte peenra serva väikese tuti roomava maavitsa kollaselehist sorti, mis seal täispäikeses ikka imekaunis kollane on. Karini aias poolvarjus pole tal pooltki seda värvust. Kuid tundub, et eelmisel aastal saadud incarvillea pojakesed talve üle ei elanud - pole ühtegi lehte tärganud. Kuid minu flokside peenrajupi otsas on kaks täiesti tundmatud padjandtaime, mille päritolu ma isegi arvata ei oska - ma isegi ei mäleta, kust ma need sinna peenrasse istutasin ja mingil põhjusel ei ole kuskil mul ka ühtegi kirjet, mis need olla võiks. Üks on selge, mõlemal on valged õied. Praegu siin blogi postitust kirjutades, mõtlen, et üks neist tundmatutest võiks olla muutliku kuldkanni valgeõieline isend - aga mul pole märget, et ma seda kelleltki oleks saanud. Aga paistab, ma ei saanud raegu pilti teha, sest tal alles 1 õis lahti. Teist kaunitari ma alles ootan - õie kuju on päris huvitav ja õisi tulemas väga palju. Nende väikeste servade järgi, mis lahti on, võiks tegu olla mingi ibeerise laadse lillega.
Huvitav, mul on tänavu aias erakordselt palju just valgeõielisi lilli, eriti uute seas: basiilikulehine seebilill, roomav leeklill, padjandfloks "Calvides white" on kohe eriti uhke, õitsema läksid ka Mart Lepa käest sügisese vahetuse korras saadud jaanihüatsindid, suur hulk ilusaid õrnu valgeid õisi ja minu õnneks nende seas ka üks sinine - ma pean ta kuidagi sealt teiste vahelt välja saama ja eraldi istutama.
Tänavu on ka juba iiriseid loota - õitses juba Tindi vana maja juurest saadud lilla varane madal, ja päris mitu õievart on püsti ka teistel. Griša juures õitseb maja ees Coronation. Ema ütles, et Rakveres on ploomide vahe Goldfackelit täis.
Uuesauna liivaaugus näitab oma esimest õit ka Tindilt päästetud pojeng - igal juhul on see varane täidisõieline punane - eks paistab, kas seal juurikate seas seda imelikku roosat ka oli.
Ema sai Viivi Marguse ema käest(vist) pihutäie gladiooli ja ühe tulbisibula, mida oli Hollandis paraadil loobitud. Gladioolid said iirise peenra otsa maha ja see üks tulbike sai vaatamata valele istutusajale siiski ka sinna peenrasse pandud, kust incarvillea pojad välja läksid.
Nelkide seemnekülv on ilusti tärganud, nüüd vaja neile vaid kuskile peenar teha.

Tuesday, May 18, 2010

Lillevahetus 2010

Lillevahetusest 2010 minu aeda saabunud isendid:
Euro 007: võnk-pärgenelas
Angelen: liht-lursslill, hiina siidpööris
Claire: päevaliilia Sammy Russel, kollane kurekell
Linnaaednik: suureõieline härjasilm
Mango; ebajasmiin"Aureus", mesimurakas, lamav leeklill"Blue Ridge"
Milda 57: hõbepuu, roosa õiega kirju lehega kopsurohtu
Veel rändasid mu koju mesimurakas, roniv hortensia, mägisibul "härmamari", roniv käoking, ja mõned beebitaimed, millest ma suutsin ainult ühe bergeenia tuvastada, teised tundmatud, üks sordinimeta, valgekirjude lehtedega akakapsas


Thursday, April 29, 2010

seemnemaailma tellimus

Minu sellekevadine suurem investeering läks nelkide peale, tellisin Seemnemaailmast omale enamuse pakutavatest nelkidest, välja jäid habenelgid, hiinanelgid ja Dianthus caryophyllus, Dianthus barbatus, ehk välja jätsin kõik, mis aeda peenrale panna ei kõlba ja talve üle elama ei ole määratud.
Minu nimekiri sai selline:
Aasnelk 'Super Pink' (värvide segu) Dianthus superbus-Aelita
Aasnelk 'Mixed' Dianthus superbus-Urožai Udachi
Allwoodi nelk 'Allwoodii Alpinus' Dianthus hybridus-Jelitto
Alpi nelk 'Rose' Dianthus alpinus f. plena-Gavrish
Amuurinelk Sireli-Helesinine Dianthus amurensis-POISK+
Amuuri nelk 'Punakas-Violetne' Dianthus amurensis-Gavrish
Hall nelk 'Rose-Red Shades' Dianthus gratianopolitanus-Poisk+
Jäänelk Dianthus glacialis-Jelitto
Kartuusia nelk 'Rozovy Beret' Dianthus carthusianorum-Gavrish
Makedoonia nelk Dianthus myrtinervius-Jelitto
Nelk hübriidne - Armastuse hingus (segu) Dianthus x hybrida-NK
Nurmnelk 'Arctic Fire' Dianthus deltoides-Aelita
Nurmnelk 'Ruby Carpet' Dianthus deltoides-Aelita
Nurmnelk Samos Dianthus deltoides-NK
Nõmmnelk 'Aromatnye Snezhinki' Dianthus arenarius-Aelita
Nõmmnelk 'Valge' Dianthus arenarius-Poisk+
Paabunelk Dianthus pavonius-Jelitto
Paabunelk 'Purpuurne loojang' Dianthus pavonius-Aelita
Sulgnelk 'Topelt vaip' (segu) Dianthus plumarius-NK
Sulgnelk 'Sonata' Dianthus plumarius-Poisk+
Tipplehine nelk Dianthus spiculifolius-Jelitto
Traakia nelk Dianthus microlepis-Jelitto
Varretu nelk Dianthus subacaulis-Jelitto

Lisaks veel paar kellukat
Siberi kellukas 'Pulmakellukad' Campanula sibirica-Aelita
Siberi kellukas 'Dionis' Campanula sibirica-Aelita
Aseri kellukas Campanula aucherii-Jelitto

Lillevahetuse soovinimekiri

Olen vist ikka totaalne lillehull ja hinges jääb natukeseks kripeldama, kui kuskil miskit põnevat näen. Tänavuse aasta kulutused lilledele olen ära teinud, rohkem lubada ei saa, sellepärast pean kirja panema oma soovid, äkki kellelgi on üle ja tahab vahetada.
MINU SOOVID:
Harilik kitsenelas Aruncus dioicus
kobarpead Ligularia: prževalski przewalskii, hambuline dentata Desdemona, Othello, wilsoni wilsoniana
kuldvits Solidago madalakasvulisi sorte
kuutõverohu Polygonatum sorte
lursslill Cimicifuga
südajas makleia Macleya cordata
jaapani rodgersia Rodgersia podophylla
sulgjas rodgersia Rodgersia pinnata
henri rodgersia Rodgersia henrici
Upsujuur Veratrum nigrum, Veratrum album
aedvaak Inula Helenium
Sibullilled:
Aarum (kõiki)
Ümaralehine alpikann Cyclamen coum
Bellevaalia Bellevalia
Lauke (endal ühte teist olemas, seega täpselt vaja eraldi kokku leppida), eriti tahaks mäestikulauku Allium oreophilum
Hüatsinte tahaks tagasi aeda saada
muguliiriseid võib pakkuda
Jänesekapsa Oxalis sorte
Kanakoole Ranunculus ficaria sorte, sest põhiliik kavab meil väga hästi
Tatari keelikliilia Ixiolirion tataricum
kevadmagun Sanguinaria canadensis
Kirgaslille Chionodoxa sorte ja liike, omal sinine ja roosa olemas
Kobarhüatsintide Muscari eri liike ja sorte, omal 2 olemas
Koerahammas Erythronium - harilik olemas
Kolmiklill Trillium
Erinevaid krookuse liike ja sorte, eriti tahaks kollaseid
Linnupiim a liike :Balansa, kaar- või longus linnupiima
Merendera
mugul-murtudsüda Dicentra cucullaria
suvine märtiskelluke Leucojum aestivum
preeriaküünal Camassia quamash
Sügislille Colchicum sorte